Filmowa historia Polski
Opis cyklu
Pamięć o przeszłości, szczególnie tej trudnej, to jeden z głównych obowiązków, jakie na wolne społeczeństwo nakładają czasy pokoju. W ciągu ostatnich 250 lat Polacy doświadczali różnych przeciwności losu. Czasy rozbiorów, nieudane powstania przeciw zaborcom, udział w dwóch krwawych wojnach światowych oraz zniewolenie przez dwa zbrodnicze totalitaryzmy wywołały nieodwracalne skutki i stały się podstawą dla współczesnego postrzegania przeszłości. Jedną z naczelnych zasad polskiej edukacji historycznej, wpisanych w podstawę programową nauczania w szkole ponadpodstawowej, pozostaje „rozwijanie myślenia historycznego oraz wrażliwości moralnej i estetycznej” uczniów.
Cykl „Filmowa historia Polski” wychodzi naprzeciw temu postulatowi i poprzez dobór interesujących, wartościowych i uwrażliwiających na postrzeganie przeszłości obrazów historycznych może stanowić doskonałe uzupełnienie lekcji historii w szkole ponadpodstawowej, a także lekcji języka polskiego, podczas których konteksty historycznie stanowią nieodzowny element interpretacji tekstów kultury.
Filmy w cyklu
Korzyści
Dzięki cyklowi „filmowa historia polski” uczeń:
- nabiera wiedzy o skomplikowanej historii polski ostatnich dwóch stuleci,
- poznaje różne sposoby ekranowego opisu historii,
- potrafi zająć stanowisko wobec racji politycznych przedstawionych w filmach,
- rozpoznaje i interpretuj e wartości etyczne wpisane w przekaz dzieła filmowego,
- poznaje metody krytycznego odbioru, analizy i interpretacji tekstu kultury,
- konfrontuje własne doświadczenia z sytuacją bohaterów,
- doskonali myślenie konkretne oraz abstrakcyjne,
- poszerza rozumienie pojęć etycznych i wartości pożądanych w społeczeństwie.
Projekcje w miastach
Formularz zgłoszeniowy
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji projektu! Nauczyciel zapisuje swoich uczniów na wybrany cykl w kinie w swoim miescie lub online.