Program
Opis programu
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to filmy dostosowane do wszystkich poziomów edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To cykle tematyczne oparte na wyjątkowych filmach, uzupełnione prelekcją, omówieniem i propozycją warsztatów plastycznych, kartą pracy, scenariuszem lekcji oraz analizą psychologiczną do pobrania z naszej strony.
Przygotowane materiały dydaktyczne stanowią pomoc dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej poszczególnych przedmiotów. Jednocześnie udział w NHEF wzbogaci programy wychowawczo-profilaktyczne szkoły, a filmy oglądane w domu z udziałem rodziny ucznia mogą stanowić inspirujący punkt wyjścia do działań wychowawczych zarówno w szkolnej klasie, jak i w domu.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozostają w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku NHEF został włączony do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej oraz należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat nad programem ma organizacja Europa Cinemas.
Edukację filmową realizujemy od ponad 18 lat. Zaczynaliśmy od kameralnych spotkań w warszawskim kinie Muranów. Z czasem nasze comiesięczne projekcje dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zawitały do blisko pięćdziesięciu miast. Cykliczne spotkania NHEF-u to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiamy podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych. Filmy omawiamy również w materiałach dydaktycznych dla nauczycieli, proponujemy oparte na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji.
Na rok szkolny 2023/2024 zaplanowaliśmy trzy nowości w programie:
-
nowy cykl dla przedszkoli: „Poznajemy emocje” – zależy nam bowiem, aby towarzyszyć najmłodszym widzom w odkrywaniu siebie i swojej wrażliwości, nauce ekspresji własnych uczuć, radzenia sobie z emocjami i kształtowaniu poczucia własnej wartości;
-
nowy cykl dla klas 7–8: „Od oglądania do czytania – egzamin ósmoklasisty” – w ramach którego prezentujemy filmy mające na celu wsparcie uczniów w przygotowaniu się do pierwszego ważnego egzaminu; to cykl, w którym odwołujemy się do tematyki filmów oraz przedstawianych w nich motywów, wskazując jednocześnie lekturę, w której dany topos można znaleźć;
nowy cykl dla szkół ponadpodstawowych: „Maturalne motywy w filmie i literaturze” – który, wraz z dotychczasowym cyklem „Film na maturze”, pomaga młodym ludziom w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości z języka polskiego.
Każdy film, który wchodzi do naszego programu, opisujemy w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy, wskazujemy również związek tematów poruszanych w filmach z podstawą programową. W edycji 2023/2024 proponujemy 150 filmy w ramach 15 cykli tematycznych dla wszystkich etapów edukacyjnych. Będą to zarówno filmy, które pojawiły się w ostatnim czasie na ekranach kin, klasyka kina, jak i tytuły, które sprowadzamy do Polski specjalnie do naszego programu.
Jak to działa?
Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajdują się w katalogu oraz na naszej stronie internetowej) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina w swoim mieście na film lub wybierają seans online. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu. Nauczyciele dostają dostęp do interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu.
Dlaczego warto?
Projekt NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Honorowy patronat nad projektem ma organizacja Europa Cinemas.
Współfinansowanie:
Formularz zgłoszeniowy
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji projektu! Nauczyciel zapisuje swoich uczniów na wybrany cykl w kinie w swoim miescie lub online.