Opis filmu
Zestaw trzech krótkometrażowych filmów dokumentalnych w nowoczesny sposób opowiada kilka historii nastoletnich bohaterów, borykających się z problemami otaczającego świata. Widzowie-rówieśnicy dowiedzą się zatem, czym jest poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka, planetę, a także, że bez względu na kolor skóry, wyznanie i kulturę, problemy dorastającej młodzieży wszędzie są takie same.
Bohaterki „Naszej wyspy” to dwie kochające się siostry. Starsza z nich urodziła się z Zespołem Downa, co wiąże się z tym, że młodsza zobowiązana jest do opieki nad nią. Odpowiedzialność za drugą osobę wiąże się czasem z rezygnacji ze swoich marzeń i planów, ale jak pokazuje relacja dziewczynek, przynosi szczęście i poczucie spełnienia.
Tytułowa bohaterka filmu „JovannaDlaPrzyszłości” jest młodą ekologiczną aktywistką, dla której problemy naszej planety są równie ważne, jak problemy dojrzewania. Nie tylko inspiruje się Gretą Thunberg, ale i w swoim własnym domu dba o to, żeby domownicy nie przyczyniali się dodatkowo do pogarszania klimatu. Obserwując świat, wyraża zadziwienie, że dzieci odczuwają większą odpowiedzialność za ratowanie planety, choć większą decyzyjność i sprawczość mają w tym zakresie dorośli.
Heijplaters to kolonia robotnicza w dzielnicy Rotterdamu, zamieszkiwana przez przedstawicieli różnych narodowości i kultur. Film o tym tytule skupia się na relacji piątki przyjaciół: Hilsona, Emre, Yasha, Maxa i Davida. Są urodzonymi Holendrami, jednak ich rodziny przybyły tam z Chin, Syrii, Surinamu i Turcji. Nie przeszkadza im to jednak we wspólnym dorastaniu, zabawie i budowaniu przyjacielskich więzi.
W skład zestawu wchodzą następujące filmy:
„Nasza wyspa” reż. Lennah Koster/ Holandia 2019
„JovannaDlaPrzyszłości” reż. Mirjam Marks/ Holandia 2019
„Heijplaters” reż. Mirjam Marks/ Holandia 2019
Materiały dydaktyczne
Film w ramach cyklu
Film jako kontekst
przy omawianiu „Małego księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego (dorastanie, przyjaźń, odmienność, przyroda, odpowiedzialność)
Wątki z prelekcji
Co to jest odpowiedzialność? Czy poczucie odpowiedzialności za drugą osobę kształtuje nasz charakter? Co rozumiemy przez pojęcie odpowiedzialność ekologiczna? Czy odmienność i różnorodność kulturowa musi dzielić? Czy przyjaźń może wyrastać ponad podziałami?
Pojęcia kluczowe
odpowiedzialność za drugą osobę, rodzina, ekologia, ratowanie planety, odpowiedzialność ekologiczna, przyjaźń ponad podziałami, imigranci, wielokulturowość
Powiązanie z podstawą programową
JĘZYK POLSKI
Uczeń:
- porządkuje informacje w zależności od ich funkcji w przekazie;
- określa wartości estetyczne poznawanych tekstów kultury;
- znajduje w tekstach współczesnej kultury popularnej (np. w filmach, komiksach, piosenkach) nawiązania do tradycyjnych wątków literackich i kulturowych;
- rozwija swoje uzdolnienia i zainteresowania;
- rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.