Opis filmu
Suczka Marona nie ma wielu pragnień, chce opiekować się swoim człowiekiem oraz znaleźć szczęście i kochający dom. Życie rzadko bywa jednak bajką, zwłaszcza gdy jest się tylko psem.
Bohaterka animacji nazywana jest przez swoich kolejnych właścicieli wieloma imionami: Dziewiątką, Aną, Sarą, Maroną. Suczka snuje w filmie opowieść o swoim, nomen omen, pieskim żywocie, wypełnionym troskami, obawami, poszukiwaniem miłości i rzadkimi momentami szczęścia. W historii Marony przewijają się jej kolejni właściciele: akrobata Manole, robotnik budowlany Istvan i jego rozkapryszona żona, rodzina małej dziewczynki Solange. Marona niczego tak nie pragnie w życiu, jak tylko opiekować się swoimi „ludźmi” oraz być szczęśliwa. Okazuje się jednak, że z pozoru proste pragnienia nie są tak łatwe do zrealizowania.
Materiały dydaktyczne
Nagrody
Europejska Nagroda Filmowa 2019 – nominacja w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany (Anca Damian)
European Fantastic Film Festival, Strasbourg 2019 ‒ Najlepszy film animowany
International Film Festival, Gijón 2019 – Najlepszy film długometrażowy
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci 2019 – Kwiat Paproci – Nagroda Jury Konkursu Filmowych Odkryć
Film jako kontekst
przy podejmowaniu rozważań nad kondycją człowieka i naturą człowieka (Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”)
Wątki z prelekcji
Jak można opowiadać o życiu? Jak dbać o relacje międzyludzkie? Czym jest szczęście? Co określa stosunek człowieka do zwierząt? Dlaczego psy nazywa się najlepszymi przyjaciółmi człowieka? Jak opowiadać za pomocą formy plastycznej? Jak plastycznie oddać charakter postaci?
Pojęcia kluczowe
życie, relacje, stosunek do zwierząt, filozofia, sztuka
Powiązanie z podstawą programową
JĘZYK POLSKI
Uczeń:
- znajduje w tekstach współczesnej kultury popularnej (np. w filmach, komiksach, piosenkach) nawiązania do tradycyjnych wątków literackich i kulturowych.
PLASTYKA
Uczeń:
- podejmuje próby integracji sztuk, tworząc zespołowo teatr plastyczny (animacja form plastycznych w przestrzeni plus światło i dźwięk) oraz realizując inne rodzaje kreacji z pogranicza plastyki i pokrewnych dziedzin jak pantomima, taniec, film animowany.