Opis filmu
Film dokumentalny o dzieciach pracujących jako krajacze ozorów dorsza w północnej Norwegii. Dzieci zaczynają tę pracę jako sześciolatkowie i daje im ona możliwość zarobienia dużej sumy pieniędzy w okresie zimowym. To zajęcie, odkąd powstał przemysł rybny, zawsze było zarezerwowane dla dzieci.
Wycinanie języka dorsza to popularna norweska tradycja sięgająca wielu pokoleń wstecz, a w procesie produkcji tego przysmaku, eksportowanego do wielu krajów, biorą udział nawet sześcioletnie dzieci. Punktem kulminacyjnym sezonu są coroczne lutowe Mistrzostwa Świata w cięciu ozorków dorsza.
Poznajemy historię dziewięcioletniej dziewczynki Ylvy i dziesięcioletniego Tobiasza. Ylva mieszka w Oslo, przyjeżdża w zimie odwiedzić dziadków i nauczyć się wycinania języka dorsza, tak samo jak kiedyś jej mama i dziadek. Tobiasz pracuje w portowych dokach od szóstego roku życia i jest już biegły w posługiwaniu się nożem. Teraz ma uczyć Ylvę. Podążamy za ich przyjaźnią i widzimy, że dzieci, kiedy mają okazję, biorą odpowiedzialność za pracę, życie i za siebie nawzajem.
Materiały dydaktyczne
Wątki z prelekcji
Dlaczego praca jest ważna w życiu człowieka? Jaka powinna być wymarzona praca? Od którego roku życia dzieci w Polsce mogą pracować?
Pojęcia kluczowe
praca, wybór zawodu, tradycja, przyjaźń, rodzina
Powiązanie z podstawą programową
Język polski
Uczeń:
-
wyraża własny sąd o postaciach i zdarzeniach;
-
wskazuje wartości w utworze oraz określa wartości ważne dla bohatera;
-
określa temat i główną myśl tekstu;
-
rozumie swoistość tekstów kultury przynależnych do filmu;
-
odnosi treści tekstów kultury do własnego doświadczenia;
-
uczestniczy w rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens.