Opis filmu
Bohaterem dokumentu jest jeden z najważniejszych reżyserów europejskiego kina autorskiego, którego życie stanowiło wieloletnie pasmo sukcesów artystycznych, okupionych skomplikowanym charakterem i szczęściem osobistym.
W 1957 roku Ingmar Bergman awansował do panteonu kina – wtedy to swoją premierę miały stworzone przez niego arcydzieła – Siódma pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki. Pokazywany premierowo w Cannes film Jane Magnusson prezentuje kulisy tego przełomowego czasu w życiu reżysera. Stworzony przez nią portret nie jest jednak kolejną laurką; na zasłużone nagrody i uznanie cieniem kładą się mitomania, despotyzm i egoizm Bergmana.
Materiały dydaktyczne
Film w ramach cyklu
Nagrody
Europejska Akademia Filmowa 2018 – Najlepszy europejski film dokumentalny – Prix Arte
Film jako kontekst
przy omawianiu tekstów literackich o tematyce autobiograficznej; przy omawianiu motywu poświęcenia się twórcy dla sztuki (dramaty romantyczne)
Wątki z prelekcji
Co daje nam podstawowa wiedza filmoznawcza w odbiorze filmu? Dlaczego warto znać klasyków kina? Kim był Ingmar Bergman? W jaki sposób twórczość Bergmana inspiruje współczesnych twórców? Jaka jest rola archiwaliów w filmach dokumentalnych?
Pojęcia kluczowe
historia filmu, teoria filmu, filmoznawstwo, kanon kina, Ingmar Bergman, film dokumentalny, film biograficzny
Powiązanie z podstawą programową
JĘZYK POLSKI:
- kształcenie umiejętności świadomego odbioru utworów literackich i tekstów kultury na różnych poziomach: dosłownym, metaforycznym, symbolicznym, aksjologicznym;
- doskonalenie umiejętności wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji;
- wykorzystanie kompetencji językowych i komunikacyjnych w wypowiedziach ustnych i pisemnych;
- kształtowanie dojrzałości intelektualnej, emocjonalnej i moralnej uczniów