Przegląd adaptacji filmowych "Książka i film"
W książkach mają swój początek niezwykłe filmowe opowieści. Zapraszamy na kinowe spotkania z wyjątkowymi literackimi bohaterami.
Na przedszkolaki czekają wędrówki przez Szepczący Las z wikingiem Tappim, wspólne zabawy z Basią i przygody z niesfornym kotem Findusem.
Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej będą mogli rozwikłać zagadki godne Biura Detektywistycznego, odwiedzić Bullerbyn i zaprzyjaźnić się z Madiką na Czerwcowym Wzgórzu.
Podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej podkreśla, że czytanie jest umiejętnością rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury. To jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia.
FILMY DLA PRZEDSZKOLI:
Wiking i Tappi - zestaw 4 odcinków
reż. A. P. Morawski, T. Moult – Milewska, M. Kur, M. Cholerek, E. Borysewicz, Marcin Podolec, Kacper Zamarło, Ł. Kacprowicz, M. Graj, Polska 2018, 43’
Odcinki: „Bitwa o Szepczący Las”, „Kiepski poranek olbrzyma Grzmocicha”, „Leśna pułapka”, „Talenty Tappiego”
Wiking Tappi to seria opowieści o dzielnym, dobrodusznym wikingu i jego przyjaciołach. Obok Tappiego i jego nieodłącznego druha, psotnego renifera Chichotka, widz ma okazję poznać chociażby wiedźmę Skrzypichę, trolla Gburka, elfkę Świetliczkę, kruka Paplaka, a ponadto smoki, olbrzymy, skrzaty i wiele innych baśniowych postaci. Serial animowany “Wiking Tappi”, to projekt będący adaptacją książek autorstwa Marcin Mortki, które są niezwykle popularne zarówno w Polsce jak i za granicą.
Basia - zestaw 5 odcinków
reż. M. Wasilewski, Ł. Kacprowicz (Grupa Smacznego), Polska 2017, 50’
Odcinki: „Basia i biwak”, „Basia i Anielka”, „Basia i Dziadkowie”, „Basia i upał w zoo”, „Basia i nowy braciszek”.
Basia to wyjątkowo rezolutna 5-latka, dobrze znana wielbicielom książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Każdy odcinek uczy dzieci czegoś o dorosłych, ale i dorosłych czegoś o dzieciach. Serial zabiera nas do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. Twórcy zachowali styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi.
Pettson i Findus - Mały kłopot, wielka przyjaźń
reż. A. S. Ahadi, Niemcy 2014, 86’
Sympatyczny Pettson mieszka w drewnianym domku na skandynawskiej prowincji. Nieco samotne dni wypełniają mu codziennie zajęcia: łowienie ryb, opieka nad zwierzętami i dbanie o swój dom. Jednak jego monotonne życie wkrótce się odmieni. Pod jego dach trafia niesforny Findus – pełen energii gadający kot w zielonych ogrodniczkach! Pettson i Findus to bohaterowie przygód znanych przedszkolakom książek Svena Nordqvista.
FILMY DLA SP kl. 1-3:
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra
reż. P. Klänge, W. Söderlund, Szwecja, 2015, 70’
Pełne humoru i zaskakujących zwrotów akcji przygody dwójki detektywów znanych z książek Martina Widmarka. Tym razem Lasse i Maja będą mieli do rozwiązania zagadkę zniknięcia wspaniałego rodowego klejnotu, Stelli Nostry. Zwaśnione włoskie rody, ich historia i wiszący w powietrzu konflikt – detektywi będą pracować w trudnych warunkach!
Dzieci z Bullerbyn
reż. L. Hallström, Szwecja 1986, 91’
Bullerbyn to maleńka wioska w Szwecji składająca się tylko z trzech zagród. Mieszka tam sześcioro dzieci, które dzięki swojej pomysłowości przeżywają na co dzień niesamowite przygody i nigdy się nie nudzą. Każde z nich ma głowę pełną niezwykłych pomysłów na to, jak spędzić wakacje w Bullerbyn – najmniejszej i najsłynniejszej wiosce na świecie. Film jest ekranizacją powieści Astrid Lindgren.
Madika z Czerwcowego Wzgórza
reż G. Graffman, Szwecja 1979, 103’
Znana z powieści Astrid Lindgren siedmioletnia Madika ma głowę pełną pomysłów na zabawy i psoty. Dzięki temu jej młodsza siostra Lisabet i przyjaciele nigdy nie nudzą się w towarzystwie niesfornej mieszkanki Czerwcowego Wzgórza. Każdy dzień to szansa na to, by przeżyć jakąś przygodę.
CELE EDUKACYJNE PRZEGLĄDU:
- wprowadzenie uczniów w świat literatury,
- rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania książek i oglądania filmów jako tekstów opartych na strukturze narracyjnej,
- wyposażenie w kompetencje czytelnicze i audiowizualne potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury.
ZASADY:
- seanse odbędą się w maju i czerwcu,
- przegląd będą realizować wybrane kina i DK,
- cena biletu będzie ustalana przez kino lub DK.
ZGŁOSZENIE powinno zawierać:
- informacje o planowanych seansach (tytuł, datę, godzinę),
- adres do wysyłki kopii filmowej,
- dane do faktury.
Rozliczenie będzie realizowane na podstawie przesłanego raportu kasowego.
Instytucje zainteresowane organizacją przeglądu zapraszamy do kontaktu na adres martyna.jakubiak@nowehoryzonty.pl.